fbpx

הדור הבא של גיוס העובדים: הפיתרון החדשני שמשנה את חוקי המשחק

בעלי עסקים, נסו לחשוב לרגע מהם האתגרים הגדולים ביותר שלכם בניהול העסק.

לצד צרות כמו מיסים, תשלומים לעובדים וניהול תזרימים, הניסיון שלנו מלמד שאחת הבעיות שהכי מפריעות לבעלי עסקים כמעט מכל סוג היא גיוס עובדים. אנחנו חיים במדינה עם שירותי אבטלה נמוכים יחסית, מה שנחשב מצוין לכלכלה שלנו אך מקשה על בעלי עסקים למצוא כוח אדם איכותי. הדבר גם דורש לא מעט אנרגיות, משאבים, כסף ובעיקר זמן יקר של בעל העסק והמנהלים שתחתיו.

כוח אדם הוא כנראה המשאב החשוב ביותר של עסקים כמעט בכל הזירות, אולי יותר מכל גורם אחר שמשפיע על הצלחת העסק. לכן יותר ויותר ארגונים בשנים האחרונות מבינים שזה דבר שחשוב להשקיע בו. חברות ענק כמו גוגל, פייסבוק ואפל, כמו גם חברות טכנולוגיה ומדיה, משקיעות סכומי עתק במה שנקרא "מיתוג מעסיק" – כלומר מיתוג שמראה כמה שווה לעבוד אצלן.

עסקים קטנים ובינוניים לא יכולים אמנם להשקיע את הסכומים האלו בעצמם, אך מתברר שיש גם לא מעט פתרונות פשוטים ויעילים שכל אחד יכול ליישם כדי לשפר פלאים את יכולות גיוס העובדים שלו.

רוב הזמן נשרף על טלפונים ומיונים

מתן בן שמחון הוא המנכ"ל של בית הספר לאיפור "ירין שחף" – מוסד ותיק ומוכר בתחום שפועל עוד משנת 86. לדבריו, גם השם והמוניטין של בית הספר לא הופכים את תהליך גיוס העובדים לפשוט יותר. "בית הספר מגייס בעיקר עובדים צעירים לשורה ארוכה של תפקידי הדרכה, שיווק, מכירות ועוד", הוא מספר. "האנשים האלו פחות נמצאים באתרי חיפוש עבודה. האתרים האלו מביאים לנו בדרך כלל המון קורות חיים שלא רלוונטיים אלינו".

לדבריו, גם חברות כוח אדם לא בדיוק עושות חיים קלים למגייסים. "לחברות האלו יש אינטרס ברור שתקבל לעבודה את האנשים שלהן, אז מנסים 'למכור לך אותם' בכוח וגם גובים עמלה על הגיוס". בשני המקרים האלו מקבלים המנהלים ערמות של קורות חיים ונדרשים לקיים שיחות רבות בטלפון כדי לבדוק את ההתאמה עוד לפני הריאיון – דבר שמבזבז זמן יקר.

הבוט המתקדם שמחליף את המגייסים

באחרונה החליט בן שמחון לשתף פעולה עם אדלנטה בניהולו של תמיר בשקין כדי לגבש תוכנית לייעול גיוס העובדים בבית הספר באמצעות כלי אוטומציה מתקדמים. לאחר עבודה משותפת שכללה אפיון מעמיק של צרכי הארגון, בוצעו שינויים מרחיקי לכת בתהליך, אשר לדבריו חוללו "מהפכה אמיתית" ביכולות הגיוס.

כיום כל התהליך מתנהל באמצעות קמפיינים ממוקדים בפייסבוק, אשר עוזרים להגיע בדיוק לאנשים הנכונים על פי פילוח מדויק ואיכותי ביותר. בשלב השני, האנשים שמביעים עניין להתמיין לתפקיד משוחחים עם בוט גיוס ששואל אותם כמה שאלות מנחות על מנת להעריך באופן ראשוני את התאמתם לתפקיד.

"חשוב להבין, בחודשיים בודדים של גיוס עובדים מגיעים אלינו בין 400 ל-500 קורות חיים. רק תדמיינו כמה זמן לוקח למנהל רק לעבור על כולם – עוד לפני שהוא בכלל מתקשר לאלו שמתאימים. כשיש בוט שכבר עושה את התשאול הראשוני ובוחן את ההתאמה, זה מביא לחיסכון אדיר של זמן, מה גם שהמנהל מתקשר בסופו של דבר לאנשים שהוא יודע שסיכויי ההתאמה שלהם גבוהים מאוד.

תיאום בין כל זרועות הארגון

בעיה נוספת שעלתה בבית הספר לאיפור הייתה שלעיתים כמה מחלקות בארגון היו מגייסות עובדים – ומי שכבר התראיין למחלקה אחת ולא נמצא מתאים לעיתים הוזמן שוב לראיון במחלקה אחרת – דבר שבזבז עוד זמן יקר לכל המעורבים.

עד לא מזמן, קורות החיים היו מגיעים לאותו המנהל ונשמרים בתיקייה שרק הוא נכנס אליה. כעת כחלק מתהליך האוטומציה, המידע על כל אדם שמתראיין לכל תפקיד בבית הספר מגיע למערכת ניהול מרוכזת ומאוחדת. כך יכולים המנהלים לחפש מידע על המתמיינים במערכת, לראות אם כבר היו בראיון ואפילו לבדוק איך התנהל תהליך המיון הזה ומה היו תוצאותיו.

בן שמחון מספר בחיוך כי גולת הכותרת הייתה גיוס אנשי ניקיון לבית הספר באמצעות הבוט, אתגר שבעלי עסק רבים מנסים להתמודד איתו ללא הצלחה. "פעם, בזמן שלוקח לגייס חמישה מנכ"לים לא הצלחתי לגייס איש ניקיון אחד. עכשיו בעזרת הבוט החדש והפרסום הממוקד בפייסבוק הצלחתי לגייס איש ניקיון מקצועי ואמין".

לדבריו, לאחר ההצלחה הזאת בתחום הגיוס, בחברה ימשיכו לחשוב כיצד להכניס עוד תהליכים אוטומטיים לעבודה השוטפת שלהם על מנת להקל על החיים של העובדים והמנהלים ולאפשר להם להתפנות לדברים החשובים באמת.

שתף את המאמר